FAQ: 

Specjalnie z myślą o was postanowiłem zebrać w jednym miejscu listę najpopularniejszych pytań, które pary młode zadają mi przed podpisaniem umowy.

sesja slubna jacek siwko

Co zawiera cena za reportaż ślubny?

Usługi jednego fotografa, w zależności od potrzeb jest to przedział 10-12 godzin fotografowania, sesję w dniu ślubu, galerię zdjęć online, prezentację multimedialną pokazującą przegląd dnia ślubu (zdjęcia+muzyka), autorską obróbkę zdjęć oraz album dla pary młodej.

jacek siwko fotografia slubna

To tyle jeśli chodzi o stronę fotograficzną, jestem także do waszej dyspozycji jeśli chodzi o pomoc kwestiach ustalania harmonogramu dnia wesela i masy innych rzeczy, w których możecie polegać na moim doświadczeniu. PS. Mam w rodzinie prawdziwego eksperta prowadzącego bloga ślubnego, więc szukając fajnych pomysłów na ślub polecam zacząć od wizyty właśnie w tym miejscu.

Od czego zależy cena sesji narzeczeńskich?

Wszystko zależy od tego czy sesja narzeczeńska ma się odbyć na Mazurach (gdzie mieszkam) czy w innej części Polski. Polecam wypad na Mazury – zawsze będzie to dla was dobra motywacja do tego by przy okazji odkryć piękno polskiej przyrody. Cena sesji poza Mazurami jest ta sama, różni ją jedynie koszt związany z moim dojazdem na miejsce.

Sesja Jacek Siwko fotografia

Chcielibyśmy by reportaż ślubny był dłuższy niż 10-12 godzin…

10-12 godzin to moja standardowa długość fotografowania w dniu ślubu. Jestem przekonany, że w tym czasie zdołam uchwycić wasz ślub z każdej możliwej perspektywy. Zawsze jednak może zdarzyć się coś co wykracza poza ramy. Umówcie się ze mną na rozmowę przez Skype. Opowiecie mi wtedy o planowanym ślubie – może okaże się, że dłuższy reportaż ślubny będzie konieczny w waszym przypadku. Pomogę wam wówczas dobrać właściwy czas fotografowania i podam ostateczną kwotę uwzględniającą dodatkowe godziny fotografowania.

Czy cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Ceny zawierają dojazd do miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Olsztyn oraz w obrębie Mazur – gdzie mieszkam. Dojeżdżam na wesela we wszystkie części kraju. Do wesel, które odbywają się poza wymienionymi przeze mnie miejscami doliczam koszt benzyny. Nie są to nigdy astronomiczne kwoty.

Jacek Siwko sesja na mazurach

Ile dostaniemy zdjęć ze ślubu?

Nie mogę obiecać wam konkretnej liczby fotografii, które po korekcie trafią do waszego albumu ślubnego. W zależności od wielkości albumu, który wybierzecie może ich być 100–200 (reportaż ślubny) lub około 30 (sesja ślubna i narzeczeńska).

W dniu ślubu robię całą masę zdjęć, dlatego te, które nie trafią do albumu, a jest ich zwykle około 550+ dostajecie w formie galerii zdjęć online. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości możecie ściągnąć na swój komputer. Zawsze oddaję więcej zdjęć niż obiecuję, więc możecie być spokojni. 🙂

W przypadku pojedynczej sesji ślubnej lub narzeczeńskiej ilość fotografii to najczęściej około 100 zdjęć.

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować datę ślubu?

Najlepiej jak najwcześniej, choć nie szybciej niż 2 lata przed ślubem.

Z datami sprawy mają się różnie. Czasem zdarza się, że są dostępne na dwa miesiące przed ślubem a czasem są już zajęte na 1,5 roku przed.

Mam zasadę, że nie podpisuję umów na daty odległe o ponad dwa lata w chwili zawierania umowy ponieważ nie wiem jak będą wyglądały ceny albumów, koszty prowadzenia firmy i inne kwestie formalne.

jacek siwko sesja slubna zdjecie

Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuję zlecenia. Jeśli mam jednocześnie dwa zapytania na tę samą datę, wówczas informuję o tym zainteresowanych. Kto pierwszy potwierdzi chęć rezerwacji daty ten wygrywa.

Uwaga na koniec zostawiłem bardzo ważną informację: zgłaszając się do mnie powinniście mieć podpisaną umowę z miejscem, w którym będzie odbywało się wesele. Sesje narzeczeńskie realizuję w terminach wolnych od zdjęć ślubnych.

Jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu? Opowiedz krok po kroku co i jak…

Zaczynam od fotografowania detali, potem robię zdjęcia z przygotowań itd. Jestem z wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu do rzutu muszką i welonem.

Sesja ślubna

Zacznijmy może od sesji fotograficznej w dniu ślubu. Jest to dla mnie kluczowa sprawa ponieważ wiem jak ważne są takie zdjęcia przy projektowaniu albumu ślubnego.

Pewnie zastanawiacie się kiedy najlepiej zrobić sesję plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to takie zdjęcia można zrobić ją tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Moje sesje fotograficzne (w dniu ślubu) trwają maksymalnie pół godziny, nie chcę by goście niecierpliwili się z powodu długiej nieobecności pary młodej. Chyba, że planujecie przyjęcie plenerowe to wtedy jest dostępny praktycznie cały czas świata na takie zdjęcia.

To w jaki sposób robię zdjęcia na sesjach możecie sprawdzić już podczas sesji narzeczeńskiej. Pary, które zdecydowały się na taką sesję zawsze z większym spokojem podchodzą do dnia ślubu.

sesja slubna warszawa zdjecie

Detale

Przed ślubem proszę o przygotowanie i zebranie w jednym miejscu takich rzeczy jak: zaproszenia ślubne, biżuteria, wiązanka panny młodej, butonierki, suknia ślubna, buty… Wszystko co istotne i w ważny sposób wiąże się ze ślubem. Fotografowanie w dniu ślubu zaczynam od detali. W tym czasie wasi bliscy zdążą przyzwyczaić się do mojej obecności i wtedy mniej stresują się obecnością fotografa. Po detalach zaczynam fotografować przygotowania, których początek to zazwyczaj końcówka makijażu, gdy panna młoda wygląda olśniewająco.

Specjalnie wybieram ten moment jako początek fotografowania ponieważ zdjęcia z układania włosów nigdy nie trafiały  do albumów ślubnych. Zdjęcia z ubierania sukni ślubnej robię kiedy panna młoda ma ją już na sobie i mama lub świadkowa pomaga zawiązać lub zapiąć suknię. Szanuję prywatność dlatego staram się fotografować tylko w momentach, w których czujecie się komfortowo.

First Look

Kiedy para młoda jest już gotowa i ubrana w stroje ślubne, wówczas organizujemy moment pierwszego spotkania. Zakładam, że nie będziecie widzieć się podczas przygotowań, nawet jeśli przygotowujecie się w jednym mieszkaniu lub hotelu (w dwóch różnych pokojach). Wybieram miejsce na zewnątrz, lub w środku (jeśli pada deszcz). Ustawiam pana młodego i czekam aż w tym samym miejscu pojawi się jego przyszła żona. Jest to jedyny moment, w którym coś aranżuję (poza sesją, ale o tym później), wybieram miejsce, mówię gdzie powinien czekać pan młody, ale to tak na prawdę tylko wybór okoliczności dla magii, która dzieje się sama z siebie.

To jak reagujecie na swój widok w strojach ślubnych jest po prostu bezcenne. Nie da się tego wyreżyserować, da się to jedynie sfotografować. Poza tym jest to niesamowicie emocjonalna chwila.

Ceremonia

Przed ceremonią pary młode najczęściej udają się na błogosławieństwo rodziców. Jeśli chcecie by był to moment tylko dla was i rodziców to mi o tym powiedzcie. Rozumiem gdy pary młode chcą być w tym momencie tylko z rodzicami. Zależy mi na emocjach i staram się fotografować wszystkie ważne momenty, ale tak jak pisałem wcześniej, chcę byście czuli się z mną komfortowo. Podczas ceremonii staram się nie nikomu niczego nie zasłaniać. Jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu w kościele.

Po ślubie i weselu

Pracę kończę parę minut po północy. Jeśli odbywa się rzut muszką i welonem, zwany zwyczajowo oczepinami, wówczas jest to ostatni moment, który rejestruję. Wszystko co chcielibyście mieć na zdjęciach (atrakcje, tort itp.) proszę by odbyło się przed północą.

Kiedy zobaczymy nasze zdjęcia ślubne?

Zdjęcia po selekcji i obróbce są gotowe w ciągu dwóch tygodni od dnia wesela. Otrzymujecie je postaci galerii online oraz prezentacji multimedialnej. Potem w ciągu kolejnych dwóch tygodni projektuję album. Jeśli chcecie wybrać kilka ulubionych zdjęć, które powinny znaleźć się w albumie to nie ma z tym żadnego problemu.

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

W tym przypadku nie ma reguły. Zazwyczaj jest to jedna godzina przed założeniem sukni ślubnej przez pannę młodą. Wszystko zależy od tego co wspólnie ustalimy przed dniem ślubu.

sesja slub zdjecie panna mloda-1

Czy dojeżdżasz do …?

Cokolwiek wpiszecie w miejsce trzech kropek tam pojadę. Mam doświadczenie w podróżowaniu po całym kraju od Mazur, Suwalszczyzny, Trójmiasta po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Najczęściej odwiedzam Warszawę, Trójmiasto, Olsztyn, Poznań, Bydgoszcz i Toruń – w tych miastach najczęściej podobają się moje zdjęcia.

Fotografowałem też śluby i sesje za granicą. Odkąd zostałem tatą bardziej koncentruję się na Polsce. Zresztą zapraszam na bloga – gdzie możecie zobaczyć te wszystkie śluby, o których piszę.

sesja narzeczenska zdjecie siwko-1

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w innym dniu jest dłuższa. W dniu ślubu na zdjęcia w plenerze poświęcam maksymalnie pół godziny, nie chcę porywać was na dłużej bo goście weselni mogliby się pogniewać. Pół godziny wystarczy w zupełności by uzyskać sporą różnorodność ujęć.  

sesja slubna zdjecie siwko

Ile czasu trwa sesja fotograficzna?

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy od tego jaką sesję zdjęciową macie na myśli. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 1,5 godziny. Pracuję wtedy spokojniej niż w dniu wesela. Czas trwania sesji zdjęciowej może wydłużyć się maksymalnie do 2 godzin jeśli mówimy o lokalizacji, w której przemieszczanie się zajmuje więcej czasu.

Jeśli chcecie przekonać się jak wygląda sesja zdjęciowa to polecam najpierw sesję narzeczeńską. Ta trwa zwykle około godziny.

sesja narzeczenska na mazurach zdjecie

Co to takiego sesja narzeczeńska i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Korzyści wynikające z zamówienia sesji narzeczeńskiej opisałem w osobnym artykule. Zobacz: 15 powodów, dla których warto mieć zdjęcia narzeczeńskie.

Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, czujecie się niepewnie lub uważacie, że pozowanie przed obiektywem jest równie stresujące jak wizyta u dentysty to mam dobrą wiadomość:

Sesja narzeczeńska jest idealnym momentem by się przełamać – to spotkanie będzie niczym terapia, tyle że zdjęciowa.

sesja-slubna-zdjecie-siwko

Wybraliśmy cię na naszego fotografa, co dalej?

Bardzo mi miło. Cieszę się, że będę mógł sfotografować wasz ślub i wesele. Po podpisaniu umowy pobieram zadatek w wysokości 30 % umówionej kwoty.

Druga rata naszego rozliczenia jest pobierana do dnia wesela. Wszelkie dane dotyczące płatności takie jak numer konta i szczegółowe kwoty są podane w umowie. Po każdej płatności dostajecie ode mnie potwierdzenie, że wpłata została zaksięgowana przez bank.

Na kilka tygodni przed ślubem kontaktuję się z wami by dowiedzieć się jak wygląda zaplanowany przez was harmonogram dnia.

Zależy mi na efektywnym wykorzystaniu czasu, w którym będę obecny w dniu waszego wesela, tak byście otrzymali jak najwięcej zdjęć.

sesja narzeczenska olsztyn jacek siwko-1

Jak wygląda podpisanie umowy na zdjęcia ślubne i sesje?

Po podjęciu przez was decyzji proszę o podanie danych potrzebnych do skonstruowania umowy, którą następnie wysyłam wam przez e-mail. Po podpisaniu odsyłacie mi skan na e-mail.

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Opcje wyboru zredukowałem do absolutnego minimum. Jedno jest pewne, dostaniecie ode mnie album. Co do dodatkowych albumów dla rodziców – tu zostawiam wam wolną rękę.

Oferuję tylko dwa rodzaje albumów, których głównym wyznacznikiem jest ich grubość oraz okładka. Chcę byście po dokonaniu jednej decyzji – czyli wybraniu fotografa – mieli już tylko łatwiej. Wiem ile decyzji musicie podjąć przed ślubem i nie chcę by wybór rodzaju i ilości albumów był absolutną koniecznością jeśli nie macie akurat do tego głowy.

Wiele razy zdarzyło nam się, że po ślubie powiększałem albumy lub domawiałem większą ich ilość (na przykład dla rodziców czy dziadków). Dlatego zostawiam wam wolną rękę. Decyzję o albumie możecie podjąć zarówno przed, jak i po ślubie.

fotografia slubna jacek siwko zdjecie

Współpracujemy z konsultantem, jak wygląda podpisanie umowy z Wami?

Nie ukrywam,  że najbardziej zależy nam na bezpośrednim kontakcie z parami ze względu na osobisty charakter usługi. Zależy mi na tym by poznać was przed podpisaniem umowy dlatego nie zgadzam się na podpisywanie umów przez konsultanta (w imieniu pary młodej).

Jest już po naszym ślubie / sesji narzeczeńskiej, co dalej?

Świetne pytanie! W ciągu tygodnia po ślubie lub sesji fotograficznej otrzymujecie ode mnie zapowiedź zdjęć (w formie multimediów z muzyką – dla zdjęć z wesela), którą możecie przesłać rodzinie i znajomym jako podziękowanie za to, że byli obecni w dniu waszego święta. Zależy mi byście mogli podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, gdy emocje są nadal są żywe.

sesja nad morzem siwko zdjecie-1

Całość materiału jest gotowa w dwa tygodnie od daty waszego ślubu / sesji narzeczeńskiej (wyselekcjonowane zdjęcia po obróbce). Widzicie je wówczas w postaci galerii online. W ciągu następnych dwóch tygodni projektuję wasz album ślubny. Wydruk albumu fotograficznego trwa około tygodnia, dlatego po sześciu tygodniach od ślubu wysyłam wam gotowy album.

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Zdjęcia formalne, (z tatą, mamą, babcią, dziadkiem, świadkami etc.), zajmują w dniu ślubu z reguły 10-15 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Koniecznie powiedzcie mi o tym gdy ustalamy rozkład dnia, wówczas wspólnie możemy znaleźć najlepszy czas na wykonanie takich fotografii.

Chcielibyśmy zachować prywatność naszych zdjęć – czy jest to możliwe?

Staram się pokazywać jak najwięcej reportaży ślubnych i sesji fotograficznych na blogu. Jest to kanał promocji twórczości i co tu dużo pisać – dzięki temu trafiliście tutaj. Jeśli jednak chcielibyście zachować anonimowość to wspomnijcie o tym podczas spotkania.

Jak długo przechowujesz nasze zdjęcia ślubne w archiwum?

Fotografie z waszego wesela lub sesji (w formie .RAW – oryginalne pliki, prosto z aparatu) są przechowywane przez minimum pół roku po oddaniu albumu ślubnego i zdjęć na nośniku pamięci w wasze ręce. Przez kolejne 18 miesięcy przechowuję zdjęcia poddane obróbce.

Zachęcam was do archiwizacji plików, które otrzymujecie ode mnie na zewnętrznych dyskach pamięci. Najlepiej będzie jeśli skopiujecie je w kilku wersjach. Moim zdaniem najbardziej trwała jest archiwizacja w formie wydrukowanej – album ślubny lub odbitki, ale cyfrowe kopie w kilku miejscach też powinny spełnić swoje zadanie.

Międzynarodowe wesele

Jeśli organizujecie międzynarodowe wesele i szukacie fotografa ślubnego, który bez problemu będzie porozumiewał się z gośćmi, poprowadzi sesję ślubną po angielsku (z typowym mazurskim akcentem) to nie ma problemu. I am here to help.

Przypadki losowe / jeśli nie będziesz mógł sfotografować naszego wesela?

Jeszcze nie zdarzył mi się taki przypadek, ale gdyby stało się coś co uniemożliwiłoby mi obecność na waszym weselu to możecie być spokojni. Na pewno zapewnię godne zastępstwo. Znam sporą grupę fotografów uwieczniających śluby z podobną wrażliwością. Nie będzie to nikt z przypadku.