Obiektyw do fotografii ślubnej

Ostatnio uwagę czytelników bloga Dla Fotografów zajmują niemal wyłącznie kwestie techniczne. Tym razem zastanowimy się jakie obiektywy będą najlepsze do fotografii ślubnej.
Dobór właściwego sprzętu do fotografowania jest rzeczą istotną szczególnie na początku kariery fotograficznej – ze względu na późniejszy komfort pracy fotografa, dlatego warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym tematem.

Obiektyw do fotografii ślubnej – jaki wybrać?

Cześć,

stało się, będę fotografował swój pierwszy ślub. Wszystko złożyło się w ten sposób, że będzie mała ceremonia, bez całonocnej gimnastyki, do tego chcieli koniecznie mnie, pomimo, że powiedziałem, że nie fotografowałem tego typu wydarzenia. Udało mi się poasystować na innym ślubie, wiec trochę „liznąłem” tego tematu.

Brak sprzętu postanowiłem rozwiązać poprzez wypożyczenie body i obiektywu i teraz potrzebuję porady. Czy lepiej wybrać 24-70 mm czy 70-200 mm ? Co byście radzili ?

Obiektywy, które posiadam to 105 mm makro, 50 mm, 85 mm.

Super! Gratuluję pierwszego zlecenia ślubnego. Pierwsza rzecz, którą chciałbym podpowiedzieć jest to byś zawsze był nieco bardziej pewny swoich umiejętności. Skoro przyszła para młoda zwróciła się z prośbą o fotografowanie ich uroczystości to już znaczy bardzo wiele:

ufają w twoją zdolność poradzenia sobie w każdej (fotograficznej) sytuacji!
Nie ma potrzeby aż tak się stresować. Strach może sparaliżować racjonalne myślenie a to najgorsza rzecz, która może przytrafić się fotografowi na weselu.
Co do samego pytania o obiektyw do fotografii ślubnej to musisz zastanowić się na czym Ci bardziej zależy. Czy wolisz mieć więcej zdjęć reporterskich, na których pokazujesz ogół dziejącej się sytuacji (obiektyw 24-70 mm), czy może preferujesz wąskie kadry, (70-200 mm). Czy jesteś już na tyle odważny by podchodzić bliżej fotografowanych osób (24-70 mm) czy wolisz fotografować z większej odległości (70-200 mm)?

Portrety a ujęcia reporterskie:

Obiektyw do portretów już masz – 85 mm. Dobre zdjęcia portretowe można wykonać też obiektywem 50 mm. Na pewno statystycznie będziesz miał więcej okazji by użyć obiektywu 24-70 mm, ale z drugiej strony w większości tych sytuacji wyręczysz się posiadanymi już przez Ciebie obiektywami 50 mm i 85 mm. Jeśli przewidujesz więc jakieś ujęcia, w których obiektyw o ogniskowej 200 mm jest nieodzowny to wówczas mocno się zastanów czy nie warto poświęcić w to miejsce obiektywu 24-70 mm.

Jakich obiektywów używamy do zdjęć ślubnych?

My do fotografii ślubnej używamy obiektywów fotograficznych Canon (Nikon udostępnia te same ogniskowe) i najbardziej sprawdzają nam się ogniskowe: 35 mm, 50 mm, 85 mm, 100 mm oraz sporadycznie TS–45 mm i 200 mm, więcej o sprzęcie napisaliśmy w naszym poradniku: fotografia ślubna od A do Z. W tym artykule znajdziecie informacje dotyczące konkretnych modeli obiektywów, których używamy do zdjęć ślubnych, więc w tym miejscu ograniczyliśmy się tylko do podania ogniskowych.
Dłuższych obiektywów niż 200 mm nie polecamy do fotografii ślubnej, zwyczajnie będziesz miał mało okazji do ich użycia. Obiektywy 300 mm najlepiej sprawdzają się w fotografii przyrodniczej lub w prasie jeśli fotografujesz na przykład zawody sportowe.
Martyna : 16:07 maj 11, 2016 Odpowiedz
W takim razie skoro 35mm będzie dobry, to czy może to być 35mm f/2? Nie stać mnie w tej chwili na 1.4, choć to marzenie, natomiast, ciągle szukam i czytam różnych opinii i prawie zdecydowałam, że kupię tą 35mm f/2 ale nadal coś mnie niepokoi, że podczas reportażu mogę nie dać rady,