Zakładka „społeczność” na YouTube

Najbardziej niedoceniana część infrastruktury YouTube? Zakładka “społeczność”.

Twórcy i marki traktują ją jak spamiarkę do postowania informacji o nowym filmie a w najlepszym razie miejsce wysyłania komunikatów PR.

Tymczasem cały jej potencjał leży w (jak sugeruje sama nazwa) budowaniu społeczności. Nie tyle przez samą aktywność w zakładce, ale dzięki ankietom które pozwolą zrozumieć: kto jest naszym widzem.

Jesteś youtuberem i myślisz, że znasz swoją grupę docelową bo wchodzisz na studio.youtube.com i czytasz informacje dostarczane przez YT.

Tyle, że wszystko co możemy wyczytać w statystykach tyczy się demografii lub aktywności online.

To gdzie leży mięcho wiąże się z aktywnością offline. O niej dowiedzieć się możesz zadając odpowiednie pytania w zakładce “społeczność”.

To najszybsza możliwość, ale nie jedyna. Strategię poznawania widzów (po to by dostosować przyszłe treści pod ich potrzeby) możesz rozłożyć także na CTA w filmach.

Unikałbym pytań w stylu: “jakie filmy chcielibyście oglądać na moim kanale”? Widzowie nie mają o tym pojęcia. To twórca musi znać odpowiedź a nie widz.

Propozycje tematów filmów i tak pojawią się z czasem w komentarzach, ale podstawą jest rozumienie grupy docelowej, które ułatwia “społeczność”.

Wykorzystaj wiedzę, którą masz z analizy w YouTube Studio i kop głębiej ankietami, zanim kto właściwie ogląda twoje filmy.

Na kanałach, które prowadzę (lub pomagam prowadzić) wykorzystuję wiedzę z zakładki „społeczność” przy planowaniu kolejnych publikacji.

#youtube #społeczność